محصولات

تور قونیه ویژه بزرگداشت مولانا

توضيح فارسي : نکات مهم :

شماره تماس : 88797979

مدارک لازم :
اصل پاسپورت با حداقل 7 ماه اعتبار
خلبان سید محمود حسینی

*****************************************
قونيه ، مزار مولانا

پايتخت معنوي تركيه

قونيه شهري است مذهبي كه در مركز كشور تركيه و در شمال استان آنتاليا و جنوب آنكارا واقع شده است. استان قونيه از لحاظ مساحت بزرگترين استان تركيه به شمار مي رود. جمعيت شهر قونيه بيش از يك ميليون نفر است. در قرن 13 ميلادي، قونيه پايتخت علاءالدين كيقباد پادشاه سلجوقيان روم بود و اين شهر به بركت حضور پدر مولانا ( سلطان العلماء بهاء ولد ) به يكي از مراكز تدريس علوم ديني تبديل شد. بعد از فوت پدر، مولانا به وعظ و تدريس علوم ديني در مساجد و مدارس قونيه ادامه داد. ديدار شمس تبريزي مولانا را شوريده حال نمود و در وصل و هجران او ديوان كبير را سرود. پس از ناپديد شدن شمس تبريزي، بنا به درخواست حسام الدين چلبي، مولانا مثنوي معنوي را به نظم درآورد. مولانا كه از 14 سالگي به همراه پدر در قونيه سكني گزيده بود در 17 دسامبر 1273 ميلادي مصادف با 27 جمادي الاول سال 672 هجري قمري در سن 59 سالگي در قونيه وفات يافت. مقبره ي مولانا همه ساله زيارتگاه عاشقان طريقت مي باشد و اين شهر را همچنان زنده نگاه داشته است، به گونه اي كه روزي پنج بار صداي اذان از گوشه و كنار و از مساجد متعدد، زيبا و قديمي آن شنيده مي شود.

مقبره ي مولانا كه در حال حاضر به عنوان سمبل شهر قونيه از آن ياد مي شود، در واقع محل سكونت پدر و خانواده ي مولوي به هنگام اقامت ايشان در قونيه بوده است. پدر مولانا پس از مرگ در همين خانه به خاك سپرده شد و مجالس سماع مولانا نيز در همين خانه برگزار مي شده است. مولانا نيز پس از مرگ در همين مكان دفن شد. همچنين بهاءالدين، پسر مولانا، بعضي از اقوام و ياران و مريدان وي از جمله صلاح الدين زركوب و حسام الدين چلبي نيز در اين مكان آرميده اند. هر ساله دوستداران مولانا در 17 دسامبر مصادف با سالگرد وفات مولانا كه شب اُروس (Arus) ناميده مي شود از اطراف و اكناف تركيه و جهان بر مرقد او حاضر مي شوند تا شاهد مراسم ويژه ي بزرگداشت مولانا باشند.

مقبره ي مولانا داراي گنبد بزرگ سبز رنگ 16 وجهي است كه مخروطي در بالاي آن قرار دارد. اين گنبد در سال 1397 ميلادي توسط كارابان اوغلو ساخته شده و بر بالاي آن با هنر كاشي كاري آية الكرسي نقش بسته است. در بالاي در ورودي مقبره، اين بيت شعر به زبان فارسي نوشته شده است:

كعبة العشاق باشد اين مقام هر كه ناقص آمد اينجا شد تمام

زماني كه وارد اين فضاي روحاني مي شوي، درصف عاشقان مولانا، قدم به قدم با نواي ني و بوي عود، آهسته آهسته حركت مي كني و در جلوي مزار ياران و مريدان مولانا اداي احترام مي نمايي. سپس به مقبره ي مولانا، پسرش بهاء الدين و پدرش سلطان العلماء مي رسي. بعد افراد ديگري از خاندان و ياران وي را پشت سر مي گذاري. در روي هر سنگ قبر كلاه و دستاري كه در گذشته مورد استفاده قرار مي گرفته به رسم يادبود و احترام قرار دارد. قبرهايي كه فاقد كلاه مخصوص مي باشند متعلق به بانوان است. پس از عبور از كنار قبرها مي توانيد از موزه بازديدكنيد. در اين موزه آثار به جا مانده از گذشتگان از جمله البسه، كلاه، تسبيح، جانماز، قرآن هاي دست نويس و كتب نفيس ديگر، ديوان حافظ و ساير اشياء قديمي به نمايش گذاشته شده اند. پس از بازديد از موزه، نهايتاً مي تواني اين فضاي معنوي را پشت سر بگذاريد.قيمت ها:

قیمت مصرف کننده   ریال

اطلاعات بيشتر :

www.bahareparastouha.com

فايل ضميمه :

download

واحد شمارش :

عدد

مايل به سفارش تعداد از اين محصول هستم.

مايل به دريافت اطلاعات بيشتر درباره اين محصول هستم.

نام و نام خانوادگي:

تلفن تماس:

پست الكترونيك:

توضيحات:

جهت ثبت ییام، این کد را وارد کنید :

8143